Anasayfa / Tatil Notları / Nevşehir-Kapadokya

Nevşehir-Kapadokya

Kapadokya Nevşehir il sınırları içinde yer alan önemli turizm merkezlerinden birisidir. Nevşehir’de 20 km alanı kapsayan geniş bir bölgede yer alır. Kapadokya denilince akla ilk gelen bölgeler Ürgüp, Göreme ve Avanos’tur. Kapadokya rakım olarak 1043 metre yüksekte yer alıp, 563 kilometre kare alan üzerine kurulmuştur. Kapadokya hakkında bilgiler jeolojik verilere dayanır. Peribacaları 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasan ve Güllü dağlarının lav püskürtmesi ile meydana gelmiştir. Düz bir tabaka şeklinde oluşan yumuşak tabakalar milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr aşındırması ile peribacaları oluşmuştur. Peri bacaları mevcut görüntüsüyle her daim ilgi çeken bir görüntü oluşturmuştur.

Sponsor Reklam

Kapadokya’nın tarihi kökeni

Kapadokya bölgesinin yerleşimi Paleolitik döneme dayanır. Bölgede uzun yıllar Hititler yaşamıştır. Son dönemlerde Hıristiyan medeniyetlere ev sahipliği yapan Kapadokya’da Hıristiyanlıkla ilgili birçok unsur göze çarpar. Kapadokya, İpek Yolu’nun en önemli kavşaklarından birisidir. Bu yüzden bölge kültürel ve sosyal yönden çok gelişmiştir. Kapadokya bölgesinin tarihi Anadolu ve Mezopotamya uygarlıklarına dayanır. Geniş bir alanı kaplayan bölge kuzeyde Karadeniz sınırına, güneyde Torosların Akdeniz sınırına dayanır.

Kapadokya bölgesinde yaşam yontma taş döneminde başlar. Günümüzden 2 milyon yıl öncesine dayanır. M.Ö 8000 li yıllarda Hitit uygarlığı bölgeye kültürel anlamda büyük bir hız kazandırmıştır. MÖ 6. yüzyıldaki Pers işgaline kadar Asur ve Frigyalılar bölgeye hâkim olmuştur. Kapadokya bölgesine hâkim olan devletler Hititler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar ‘dır.

Sponsor Reklam

Kapadokya’da tatil

Şehrin vermiş olduğu izlenim aha önce İç Anadolu’da bulunmayanlara tuhaf gelebilir. Çünkü farklı boğucu bir havaya sahiptir. Bölgenin Sakinleri her ne kadar alışkın olsa da özellikle nemli bölgelerden gelenler için hava şartları zorlayıcı olabilir.

Kıymeti Belki de yeni yeni Anlaşılan yerlerden biri olan Nevşehir yenileme çalışmalarına son yıllarda özellikle hız vermiş bir belediye sayesinde ilerleme kat etmektedir.

Kapadokya’da tatil yapmaya karar verdiyseniz balona binmeden ve Nevşehir’in meşhur ekşi ekmeğini yemeden dönmenizi tavsiye ederiz. Unutmadan eklemek gerekir ki bir de Nevşehir’in çok meşhur Testi kebabı ndan tatmadan dönmek hem testiye Hem Nevşehir’e ayıp olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir