Anasayfa / Tatil Notları / Muğla-Fethiye-Saklıkent Kanyonu

Muğla-Fethiye-Saklıkent Kanyonu

Saklıkent kanyonu Antalya ile Muğla arasında sınır çizen Eşen Çayının bir kolu olan Karaçay ırmağı üzerinde yer alır. Bölgenin oluşumu 200 bin yıl öncesine dayanır. Saklıkent kanyonu ülkemizin en uzun kanyonudur. Kanyon 300 metre yüksekliğinde olup kanyon bölgesi kalkerli bir yapıya sahiptir. Fay çatlakları ve kalkerli yapı kanyonun sarp ve derin olmasına neden olmuştur. 1996 yılında Saklıkent Kanyonu Milli Parkı ilan edilip koruma altına alındı. Kanyon keçisi kaçan bir çoban tarafından keşfedilmiştir. Küçük bir keçi sayesinde mirasımıza cennet mekânlardan bir tane daha eklenmiş oldu.

Sponsor Reklam

Soğuk sular…

Saklıkent ulaşmak isteyenler buz gibi sulardan geçmesi gerekir. Dere soğuk ve şiddetli akar. Derenin akışına kapılmadan dereyi geçmek için ipler kullanılır. Soğuk su ayağınızı uyuşturur. Soğuk dere geçişinden sonra kanyonda taş devrine geçiş yapılır. Bölgede yüzleri kil dolu adamları görürseniz sakın korkmayın. Çamurun faydalı olduğunu düşünen ziyaretçiler yüzlerine kil maskesi yaparlar. Kanyonda dolaşırken başınıza kaya düşme tehlikesine karşı kanyon girişinde baret kiralanır. Kanyonda yürürken mutlaka kaygan olmayan suya dayanıklı ayakkabı giymelisiniz.

Kanyon’un keyfi…

Saklıkent kanyonu Muğla’nın Seydikemer ilçesinde yer alır. Saklıkent kanyonu Fethiye merkeze uzaklığı 40 kilometredir. Fethiye turuna katıldıysanız Saklıkent mutlaka gitmelisiniz. Özel araçla yolculuk ediyorsanız yol boyunca Saklıkent tabelasını takip etmelisiniz. Fethiye otogardan Saklıkent dolmuşları ile bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Fethiye otogardan Saklıkent’e 45 dakika içinde ulaşabilirsiniz. Saklıkent’i gezmek için en ideal mevsim yaz mevsimidir. Sıcak yaz gününde kanyonda gezmek kişiyi serinletip büyük zevk verir.

Sponsor Reklam

Ne lazım?

Saklıkent’e seyahat edecek kişi iç kısma mayo, üstüne tişört giyebilir. Sonbahar mevsiminde ziyaret eden kişiler, kısa bir şort giyebilir. Yanınıza küçük su alın. Su geçirmez çantanızın içine mutlaka fotoğraf makinesi alın. Doğa harikası mekânı resimleyip anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Rahat bir gezi için sağlam altı sert deniz ayakkabısı temin edin.

Her şeyiniz hazırsa bir dakika bile kaybetmeden bu cennet mekânı keşfetmek üzere yola çıkabilirsiniz. Cennet mekân diyoruz çünkü ziyaretiniz esnasında cennette olduğunuz hissine kapılabilirsiniz. Doğanın kutsal armağanlarının içinde huzur bulmak adına kesinlikle ertelenmemesi gereken ziyaretlerden biri olan bu ziyarette çok eğlenceli zamanlar geçireceğinizi düşüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir