Anasayfa / Tatil Notları / Muğla-Fethiye-Ölüdeniz

Muğla-Fethiye-Ölüdeniz

Ölüdeniz Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan önemli turistik merkezlerden birisidir. Fethiye ilçe merkezine 14 kilometre uzaklıktadır. Yosunsuz beyaz kumlarla örtülü deniz muhteşem görüntüsü ile sizi mest eder. Dünya genelinde yapılan ankete göre ölüdeniz dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Yapılan oylamada oyların yüzde seksen ikisi ölü denizden yana kullanılmıştır.

Sponsor Reklam

Güneş ve ışık…

Geniş turizm imkânına sahip ölüdeniz tarihte Likyalılar döneminde güneş ve ışık diyarı olarak adlandırılmıştır. Ölüdeniz Teke Yarımadasında yer alır. Ölüdeniz her geçen gün kendini yeniler. Ölüdeniz ‘de bulunan kaynak suları dipten deniz suyuna karışır. Tatlı su ile tuzlu su karışımı denizdeki su dengesini değiştirir. Gel git etkisi altında kalan ölüdeniz üç günde bir deniz ortalamasının yarım metre yükseğine çıkar. Ölü Deniz’e gitmek için hava, deniz ve kara yolunu kullanabilirsiniz. Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir gibi illerden Fethiye ilçesine düzenli otobüs seferleri düzenlenir. Dalaman hava alanı Fethiye Ölü Deniz’e 1 saat uzaklıktadır. Fethiye ile Ölüdeniz arası 12 km’dir. Fethiye’den Ölü Deniz’e düzenli otobüs seferleri düzenlenir.

Her şekilde güzel…

Ölüdeniz bölgesi otel, pansiyon ve kamp yeri açısından zengin bir bölgedir. Her türlü deniz sporu ölüdeniz ‘de yer alır. Bölgede safari, dağcılık, yürüyüş, salcılık gibi sportif etkinlikler yapabilirsiniz. Bölgede yer alan 2000 metre yükseklikte Babadağ’da yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Ölüdeniz Belce kız semtinde yer alan dalış acenteleri ile deniz altının büyülü dünyasına yolculuk yapabilirsiniz. Kıdrak Milli Parkı Ölüdeniz ‘de yer alır. Bu bölge kamp için çok ideal bir bölgedir. Dalaman ırmağı üzerinde rafting yapabilirsiniz.

Sponsor Reklam

Temmuz-Ağustos ayları havanın en sıcak olduğu aylardır. Bu mevsimde güneş çarpması çok sık yaşanır. Uzun süre güneş altında kalmamaya dikkat etmelisiniz. Ölüdeniz suyunun bazı yerleri aniden derinlik kazanır. Bu yüzden iyi yüzme bilmiyorsanız çok açılmayın. Suyun sığ olduğu noktalarda yüzmelisiniz.Konaklamalarınız da kamp, otel pansiyon hangi yöntemi tercih ederseniz edin çok keyif alacağınız bir tatil olacak. Konfordan vazgeçmek istemeyenler elbette otelleri tercih ederken, doğa kâşifleri de kamp atmayı tercih edebilmektedir.Kızgın kumlardan serin ve sakin sulara deyimini tam anlamıyla karşılayan ölü denizde huzurlu bir tatil yapacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir