Anasayfa / Tatil Notları / Antalya-Gazipaşa-Yalan Dünya Mağarası

Antalya-Gazipaşa-Yalan Dünya Mağarası

Yalan Dünya Mağarası Antalya ilinin Gazipaşa ilçesinde yer alan önemli bir turistik mağaradır. Mağara Antalya iline 180 km uzaklıkta yer alan Gazipaşa ilçe sınırları içerisinde yer alır. Mağara her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlar. Yalan dünya mağarası Gazipaşa Anamur yolu üzerinde Beyrebucak köyü sınırları içerisinde yer alır. Mutlaka gezilmesi gereken yerlerden birisi olan Yalan Dünya Mağarası turizme açılarak koruma altına alınmıştır. Ve yol çalışması yapıldı. Mağara içinde kolay gezip dolaşmak için mağara içinde toprak ve suyla tıkanmış bölgeler temizlendi. Mağara genişletilerek ulaşım kolaylığı sağlandı. Kısa olan mağara temizlik çalışması ile uzamayarak kullanıma daha elverişli hale getirilmiş oldu.

Sponsor Reklam

Yalan dünya mağarası aydınlandı…

Gazipaşa Yalan Dünya Mağarası’nın ışıklandırılması 1994 yılında Gazipaşa Belediyesi tarafından yapıldı. Mağarada 400 metre uzunluğunda giriş merdiven basamakları bulunur. Sarkıt ve dikit oluşumları, odacıklar, oyuklar ve tüneller mağarayı eşsiz kılan özelliklerdir. Yolculuk sırasında yüksek tavanda iki bölüm geçilen tüneller bulunur. Mağara içinde demir basamaklar yer alır.

Odun ateşinde çay keyfi…

Mağara çıkışında mağarayı işleten işletmede, odun ateşinde demlenen çayı içmek size büyük keyif verecektir. Mağara çıkışında yol boyunca köylülerin tezgâhından, keçiboynuzu pekmezi ile muz satın alabilirsiniz. İşletmelerde isterseniz sabah kahvaltısı yapabilirsiniz. İşletmede sabah kahvaltısı yapanlar mağarayı ücretsiz gezebilir. Mağara içinde resimler çekilebilirsiniz. Eşi benzeri olmayan Koru deniz kıyısında serinleyip yazın tadını çıkarabilirsiniz.

Sponsor Reklam

Antalya hem doğal güzellikleri hem de tarihi dokusuyla turistleri kendisini adeta bağlayan ve birkaç gün değil birkaç ay bile ayırırsanız geze geze tüketebileceğiniz yerleri ile ziyaretçilerine kucak açmaktadır. Aradığınız her şeyi aynı il sınırları içerisinde bulabiliyor olmanız elbette büyük bir şans. Antalya Türkiye’nin cennet illerinden biri olarak kabul edilmektedir bu sebeple.

Yalan dünya mağarasının adı nereden gelir?

5000000 yaşındaki Yalan Dünya Mağarası dünyanın en uzun mağaralarından biri olarak kabul edilmektedir. Antalya’dan Toros Dağları’nın içine uzanan mağara hala yaşamakta ve çeşitli oluşumlara hala ev sahipliği yapmaktadır.Elbette Yalan Dünya Mağarası’nın bir efsanesi de var. Yalan olan bir aşktan almış adını mağara.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir