Anasayfa / Genel / Adıyaman-Nemrut Dağı

Adıyaman-Nemrut Dağı

Adıyaman-Nemrut Dağı

Nemrut Dağı Adıyaman Kâhta ilçesinde yer alan tarihi ve turistik bir dağdır. Nemrut dağı 2150 metre muhteşem ihtişamı ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlar. Nemrut dağında hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos tarafından yapılan anıt mezarlar bölgeye ihtişam katar. Nemrut Dağı Helenistik Dönemin en görkemli anıtlarından birisidir. Anıtsal heykeller doğu, batı ve kuzey teraslarına yayılmıştır. Doğu terası kutsal merkezli kabul edilir. Koruma altına alınan dev heykeller kireçtaşı bloklarından yapılmıştır. Dev heykeller 10 metre yükseklikte olup dünyanın sekizinci harikası kabul edilir. Nemrut Dağı, UNESCO Dünya Kültür Mirası kapsamında koruma altına alınmıştır.

Sponsor Reklam

Nemrut  Dağı’nın keşfedilmesi gereken özellikleri…

Nemrut Dağı üzerinde dev heykeller ve anıt mezarlar bulunur. Dünyanın en güzel görünüme sahip olan gün batımını seyretmek için tan vaktinde binlerce insan Nemrut Dağına akın eder. Nemrut Dağında Kommagene Uygarlığına ait birçok tarihi eserler yer alır. Nemrut Dağındaki dev heykeller ve Tümülüs, Arsameia (Eski Kale), Yeni Kale, Karakuş Tepesi ve Cendere Köprüsü Milli Park sınırlarına dâhil edilmiştir. Nemrut Dağının yer aldığı bölgede karasal iklim hâkimdir. İlçe sınırları içinde Atatürk Barajı gölü bulunur. Göl bölgenin iklim yapısını Akdeniz iklimine yakın bir iklim haline getirmiştir. Yaz aylarında havanın sıcak olduğu dönemde Nemrut Dağının olduğu yer oldukça soğuktur.

Nemrut Dağına ulaşmak için Adıyaman Kâhta ilçesine otobüslerle gelmelisiniz. Kâhta ilçesine 15 km uzakta bulunan Adıyaman Havaalanını tercih edebilirsiniz. Kâhta ilçesine 2,5 saat uzaklıktaki Şanlıurfa, Malatya ve Gazi Antep havaalanı da ulaşım için tercih edilebilir. Kâhta ile Adıyaman arası 34 km’dir. Kâhta-Siverek arasında kalan Fırat Nehri üzerinden, düzenli olarak feribot ile bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Kâhta, Adıyaman ve Malatya’da bulunan otel ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Bölgenin konaklama kapasitesi 1000 olup yatağın yarısı devlet destekli yarısı özel teşebbüstür.

Sponsor Reklam

Tarihin başka bir boyutu ve rüyaları süsleyen nemrut dağı, doğanın bize sunduğu inciler arasında.  Vakit bulununca mutlaka ziyaret edilmesi ve görülmesi gereken nadide güzelliklerimizden biri olarak ülkemizde bulunuluyor.

Üzerine binlerce şarkı türkü yazılmış olan Nemrut Dağı’nın ziyaret edilecekler listenize eklemenizi öneririz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir